KTHEHU NE FAQEN KRYESORE
HOME  |  INDIOS  |  FORUM  |  CHAT   
KTHEHU NE FAQEN KRYESORE
  :: MENU KRYESORE
   :: DIVJAKA
MBREMJE NE BREGDET
   :: VIDEOKLIPE

THE DREAMS - FUSTANI
A.D.X. - MESNATA
CAROLINA MARQUES - THE KILLERS SONG
SCOOTER - RAMP
BENNY BENASI - SATISFACTION
SCOOTER - NESAJA
LORNA - PAPI CHULO
BENNASY BROS FEAT DHANY - HIT MY HEART
THE PRODIGY - SMACK MY BICH UP
AIDA + EDA-SORKADHJA

  :: KURIOZITETE Home Email Kerko ne yahoo

KURIOZITET PER ATA QE BESOJNE NE BABGJYSHIN E VITIT TE RI

ASNJE LLOJ DRERI I NJOHUR S'MUND TE FLUTUROJE. POR JANE ENDE 300'000 LLOJE ORGANIZMASH ENDE TE PA KLASIFIKUARA, MEGJITHE SE SHUMICA PERBEHET NGA INSEKTET DHE MIKROGJALLESAT KJO NUK PERJASHTON PLOTESISHT EKZISTENCEN E DREREVE FLUTURUES, JANE DY MILIARD FEMIJE NE BOTE (NEN 18 VJEC). POR MEQE BABGJYSHI I VITIT TE RI NUK MERRET ME FEMIJE MYSLIMANE, HINDU,BUDISTE DHE BESIMTARE TE JEHOVAIT,I ULET PUNA PER TE BERE NE 15% E TOTALES ... PRA AFERSISHT NE 378 MILION. ME NJE MESATARE PREJ 0.35 FEMIJE PER FAMILJE KEMI NJE TOTALE PREJ 98,1 MILION BANESA. SIKUR TE THEMI QE KA NGA NJE FEMIJE TE MIRE PER FAMILJE. BABGJYSHI I VITIT TE RI KA 31 ORE PUNE... FALE NDRYSHIMIT TE ORES MIDIS SHTETEVE NGA RROTULLIMI I TOKES, SIKUR BABGJYSHI I VITIT TE RI TE UDHTOJE NGA LINDJA NE PERENDIM. KEMI QE ME LLOGARITJE : 822,6 VIZITA PER SEKONDE. KJO DO TE THOTE QE,PER C'DO FAMILJE KRISTIANE ME TE PAKTEN NJE FEMIJE TE MIRE , BABGJYSHI I VITIT TE RI KA GATI NJE TE MIJTEN E SEKONDIT PER: -TE GJETUR VEND PER PARKIM (GJE E THJESHTE KJO MEQE MUND TE PARKOJE NEPER CATITE E SHTEPIVE DHE NUK KA NDALIM PARKIMI); -TE ZBRESE NGA SLITA; -TE HYJE NGA OXHAKU; -TE MBUSHE CORAPET E FEMIJEVE; -TE SHPERNDAJE DHURATAT E TJERA POSHTE PEMES; -TE HAJE EMBELSIRAT QE FEMIJET I LENE ATIJ PER TE NGRENE; -TE RINGJITET NGA OXHAKU; -TE HIPI NE SLITE; -DHE TE FLUTUROJE PER NE SHTEPINE TJETER. E ZEME SE BANESAT JANE TE GJITHA TE RADHITURA NJELLOJ(GJE QE E DIME S'ESHTE E VERTETE,POR E PRANOJME PER LEHTESIM LLOGARITJESH) PO FLASIM PER 1'248 KM PER CDO NDALESE, PER NJE RRUGE TOTALE PREJ 120 MILION KILOMETRA. NGA KJO NXJERRIM PERFUNDIMIN QE SLITA E BABGJYSHIT TE VITIT TE RI UDHETON ME NJE SHPEJTESI GATI 1'040 Km/SEKONDE ... 3000 HERE ME SHPEJT SE ZERI. SA PER DIJENI... SONDA HAPESINORE E QUAJTUR "ULIKS" (GJEJA ME E SHPEJTE E NDERTUAR NGA NJERIU)UDHETON VEC ME 43,84 Km/Sek DHE NJE DRE NORMAL GATI ME 30 Km/h . NGARKESES SE SLITES I SHTOHET EDHE NJE FAKTOR TJETER INTERESANT: DUKE MARRE PARASYSH QE C'DO FEMIJE MERR NJE PAKO ME PESH 1Kg KEMI, SLITA MBAN GATI 378'000 TON,PA PESHEN E BABGJYSHIT (QE ESHTE MBIPESHE). NE TOKE NJE DRE MUND TE USHTROJE NJE FORCE TERHEQJE GATI 150 Kg. EDHE SIKUR NJE DRE FLUTURUES TE TERHIQTE 10 HERE ME SHUME,NUK ESHTE E MUNDUR TA LEVIZESH SLITEN ME 8 OSE 9 DRERE,DO TE DUHESHIN GATI 214'000 KJO GJE E CON PESHEN, PA LLOGARITUR SLITEN, NE 575.620 TONE. PER KRAHASIM, ESHTE GATI 4 HERE PESHEN E ANIJES "QUEEN ELIZABETH 2". SIGURISHT,575.620 TON QE UDHETOJNE ME SHPEJTESI 1'040 Km/s FORMOJNE GOXHA REZISTENCE ME AJRIN. KJO REZISTENCE E AJRIT DO TE NXEHE DRERET NE TE NJEJTEN MENYRE SI NJE ANIJE KOZMIKE QE HYN NE ATMOSFERE. CIFTI I PARE I DREREVE DO TE THITHE 14.3 KUINTILION XHAUL PER SEKOND. PER PAKEZ KOHE DO TE AVULLOJNE GATI PERNJEHERE, DUKE NXJERRE PERPARA CIFTIN E DYTE DHE DUKE FORMUAR VALE PERPLASESE DHE DO TE DEGJOHEJ (BUUMI)I KALIMI TE SHPEJTESISE SE ZERIT. TE GJITH DRERET DO AVULLONIN BRENDA 4.26 TE MIJTAT E SEKONDIT. SI PERFUNDIM, BABGJYSHI I VITIT TE RI NUK EKZISTON, DHE NESE KA EKZISTUAR,DUHET TE KETE VDEKUR.
   :: LOJRA
LOJRA LUFTE
LOJRA TAKTIKE
   :: MISTERE
MISTERE TE HAPESIRES
   :: SITE
SITE TE TJERE

  :: SHKO NE HOME :: MAIL TO DIVJAKSI 
<<<<